Grupa Adgar | Warszawa, Al. Jerozolimskie 181b | +48 22 323 81 00 | English

Aktualności

Must have nowoczesnej firmy

18 kwietnia 2014

Komentarz ekspercki dla „Gazety Finansowej” – Eyal Litwin, prezes Adgar w Polsce: Najemcy powierzchni biurowej zwracają obecnie uwagę nie tylko na cenę wynajmu powierzchni biurowej, ale także na to, czy budynek i jego otoczenie tworzą warunki sprzyjające efektywnej pracy. Zarówno w interesie pracodawcy, jak i pracownika leży to, aby miejsce pracy było przyjazne dla użytkowników.

Biuro nie powinno być nadmiernie obciążające ze względu na poziom hałasu, temperaturę, zagęszczenie biurek, ograniczony dostęp do światła dziennego czy świeżego powietrza o odpowiedniej wilgotności. Stworzenie odpowiednich warunków zwiększa efektywność, wydajność, a nawet kreatywność pracowników. Ponadto pozwala ograniczyć ich absencję w pracy, a tym samym koszty działania firmy.

Dostęp  do naturalnego światła i świeżego powietrza

Wśród elementów docenianych przez najemców i ich pracowników znajdują się panoramiczne okna, które zapewniają optymalny dostęp do światła słonecznego. Poza atrakcyjnością wizualną, gwarantują one maksymalne doświetlenie pomieszczeń biurowych światłem naturalnym. Z perspektywy pracujących – im więcej okien w budynku, tym lepiej. Ważna jest też możliwość ich otwierania lub uchylania, aby wpuścić świeże powietrze.

Możliwość sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu

Niezwykle istotna jest również możliwość dowolnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach, w których pracownicy codziennie spędzają 8 lub więcej godzin. Zdecydowanie najmniej komfortowym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pomieszczeń biurowych w postaci rozległej, otwartej przestrzeni bez możliwości kontrolowania temperatury powietrza ani otwierania okien. Odpowiedni system klimatyzacji pomaga przetrwać upały, jednakże często ustawienie nawiewu wywołuje konflikty w zespole. Dotyczy to zwłaszcza dużych pomieszczeń, w których część osób marznie, bo chłodny strumień powietrza wieje wprost na nie, a w innym końcu sali trudno wytrzymać z powodu gorąca. Z tego względu warto zastosować rozwiązania, które pozwalają na sterowanie temperaturą na mniejszych powierzchniach. Nowoczesne systemy automatycznie wyłączają klimatyzację po otworzeniu okna.

Usługi dostępne online

Nowoczesne technologie pozwalają najemcom na sprawowanie bezpośredniej kontroli nad warunkami pracy poprzez usługi dostępne online, takie jak kontakt z obsługą techniczną budynku, podgląd menu lub złożenie zamówienia w pobliskiej restauracji lub kawiarni, rezerwacja sal konferencyjnych czy obraz „na żywo” z kamer internetowych pokazujących natężenie ruchu na trasach wyjazdowych z biura. Rozwiązania takie pozwalają na załatwienie wielu spraw bez konieczności opuszczania biura.

Open space i mniejsze pomieszczenia

Otwarta przestrzeń jest bardziej efektywna kosztowo, przez co wybiera ją wielu najemców. W przypadku takiego rozwiązania, warto zminimalizować jego potencjalny wpływ na zdrowie poprzez odpowiednie ustawienie biurek oraz specjalne dźwiękoszczelne ekrany. Nowoczesne powierzchnie biurowe są często aranżowane w stosunku 30/70, gdzie 70% stanowi otwarta przestrzeń, natomiast pozostała część biura jest dzielona np., szklanymi ściankami na mniejsze powierzchnie do pracy zespołowej czy spotkań. W nowoczesnych budynkach biurowych bardzo często działają także centra konferencyjne, dzięki czemu firmy mogą korzystać z dostępnych w nich sal i nie muszą wygospodarowywać własnej powierzchni na pomieszczenia do większych spotkań.

Ergonomia w biurze

Dla zdrowia, przede wszystkim ze względu na kręgosłup, równie ważne jest to, aby biuro zostało urządzone zgodnie z zasadami ergonomii, czyli nauki zajmującej się dostosowaniem warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Wymaga to m. in. zastosowania odpowiednich mebli (foteli, biurek, dodatkowych mebli), właściwej konfiguracji przestrzennej wyposażenia na stanowisku pracy (ustawienie monitora, klawiatury, myszy itp.), właściwego oświetlenia (odpowiednie natężenie światła, eliminacja odblasków) oraz odpowiedniej organizacji miejsca pracy. Coraz bardziej popularne stają się tzw. strefy relaksu, gdzie pracownicy mogą odpocząć czy zebrać myśli np. na wygodnych kanapach czy pufach. Dodatkowo, w związku ze zwiększającą się liczbą osób dojeżdżających do biura rowerem, dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie pryszniców, gdzie wielbiciele dwóch kółek mogą się odświeżyć przed pracą.